ATV06B800J-HF
Description
TVS DIODE 80V 129.6V DO214AA
DataSheet
ATV06B800J-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):80V
Voltage - Breakdown (Min):88.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:129.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.63A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)