A5KP120A-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 120V 193V R-6
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
A5KP120A-G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):120V
Voltage - Breakdown (Min):133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.91A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)