AOZ8831DT-24
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 24V 48V 2DFN
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
AOZ8831DT-24 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:48V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:60W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:0.35pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)