ATV02W181B-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 180V 292V SOD123
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
ATV02W181B-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):690mA
Power - Peak Pulse:200W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)