CPDU12V0U-HF
Description
TVS DIODE 12V 24V 0603/SOD523F
DataSheet
CPDU12V0U-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:120W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:60pF @ 1MHz