1.5KE33CABULK
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS 1500W, CASE TYPE: DO-201
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5KE33CABULK PDF
Type Description
Series:1.5KE6.8C
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28.2V
Voltage - Breakdown (Min):31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):33A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)