1.5SMCJ6.5C
Description
TVS SMC 6.5V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ6.5C PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):122A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)