3.0SMCJ58A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMC 58V 3000W UNI
DataSheet
3.0SMCJ58A PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58V
Voltage - Breakdown (Min):64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):32A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)