BYZ35K47
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS D13X10.7W 38.1V 5000W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
BYZ35K47 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):47V
Voltage - Breakdown (Min):42.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:67.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):74A
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 200°C (TJ)