1.5SMCJ33CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMC 33V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ33CA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):28.1A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)