1.5SMCJ8.5CA
Description
TVS SMC 8.5V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ8.5CA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):104.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)