1.5SMCJ9.0C
Description
TVS SMC 9V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ9.0C PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):9V
Voltage - Breakdown (Min):10V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:16.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):88.8A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)