1.5SMCJ90CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMC 90V 1500W BI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMCJ90CA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):90V
Voltage - Breakdown (Min):100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)