5.0SMCJ17CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMC 17V 5000W BI
DataSheet
5.0SMCJ17CA PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
Voltage - Breakdown (Min):18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):181.2A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)