6.6SM8Z13A-AQ
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DO-218AB 13V 6600W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
6.6SM8Z13A-AQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):307A
Power - Peak Pulse:6600W (6.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)