1.5SMCJ18A-AQ
Description
TVS SMC 18V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ18A-AQ PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):51.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)