1.5SMCJ43A-AQ
Description
TVS SMC 43V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ43A-AQ PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):43V
Voltage - Breakdown (Min):47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):21.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)