ESD3B15WS
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
ESD SOD-323 15V 350W UNI
DataSheet
ESD3B15WS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:350W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:75pF @ 1MHz
Operating Temperature:-50°C ~ 125°C (TJ)