P4SMAJ40
Description
TVS SMA 40V 400W UNI
DataSheet
P4SMAJ40 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.6A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)