1.5SMCJ70CA
Description
TVS SMC 70V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ70CA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V
Voltage - Breakdown (Min):77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)