1.5SMCJ26CA
Description
TVS SMC 26V 1500W BI
DataSheet
1.5SMCJ26CA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):35.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)