1.5SMCJ10A-AQ
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMC 10V 1500W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMCJ10A-AQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10V
Voltage - Breakdown (Min):11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):88.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)