AOZ8211DI-24
Description
TVS DIODE 24V 37V 2DFN
DataSheet
AOZ8211DI-24 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):27V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:37V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:110W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:20pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TJ)