P4KE540CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 459V 740V DO41
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P4KE540CA-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):459V
Voltage - Breakdown (Min):513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):540mA
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)