30KP42CA-TP
Description
TVS DIODE 42V 72V R-6
DataSheet
30KP42CA-TP PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):42V
Voltage - Breakdown (Min):46.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)