SMCJ90A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 90V 146V DO214AB
DataSheet
SMCJ90A-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):90V
Voltage - Breakdown (Min):100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)