AOZ8202CI-12
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 21V SOT23A-3
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
AOZ8202CI-12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):15V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:125W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:62pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TJ)