S23LC12TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19V SOT23
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
S23LC12TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1A
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:3pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)