ESDH12VD1-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 35V SOD123
DataSheet
ESDH12VD1-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:35V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):120A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:4200W (4.2kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:620pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)