1.5KE24CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 20.5V 33.2V DO201AD
DataSheet
1.5KE24CATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20.5V
Voltage - Breakdown (Min):22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):45A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)