1.5KE56CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 47.8V 77V DO201AD
DataSheet
1.5KE56CATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):47.8V
Voltage - Breakdown (Min):53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):19.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)