1.5KE110CATA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 94V 152V DO201AD
DataSheet
1.5KE110CATA PDF
Type Description
Series:1.5KE
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):94V
Voltage - Breakdown (Min):105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.9A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)