1.5KE15ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO201AD
DataSheet
1.5KE15ATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12.8V
Voltage - Breakdown (Min):14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):71A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)