3.0SMCJ130CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 130V 209V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
3.0SMCJ130CATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
Voltage - Breakdown (Min):144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.4A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)