15KPA90CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 90V 145.6V P600
DataSheet
15KPA90CATR PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):90V
Voltage - Breakdown (Min):100.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:145.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):103.7A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)