1.5KE7.5ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 6.4V 11.3V DO201AD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5KE7.5ATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.4V
Voltage - Breakdown (Min):7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):132A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)