MF72-016D9
Description
ICL 16 OHM 20% 1A 11MM
DataSheet
MF72-016D9 PDF
Part Status:Active
R @ 25°C:16 Ohms
Tolerance:±20%
Current - Steady State Max:1 A
R @ Current:802 mOhms
Diameter:0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)