MF72-016D20
Description
ICL 16 OHM 20% 5A 22.5MM
DataSheet
MF72-016D20 PDF
Part Status:Active
R @ 25°C:16 Ohms
Tolerance:±20%
Current - Steady State Max:5 A
R @ Current:212 mOhms
Diameter:0.886" (22.50mm)
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)