MF72-010D15
Description
ICL 10 OHM 20% 5A 17.5MM
DataSheet
MF72-010D15 PDF
Part Status:Active
R @ 25°C:10 Ohms
Tolerance:±20%
Current - Steady State Max:5 A
R @ Current:180 mOhms
Diameter:0.689" (17.50mm)
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)