MF72-016D13
Description
ICL 16 OHM 20% 3A 15.5MM
DataSheet
MF72-016D13 PDF
Part Status:Active
R @ 25°C:16 Ohms
Tolerance:±20%
Current - Steady State Max:3 A
R @ Current:338 mOhms
Diameter:0.610" (15.50mm)
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)