FNQ-R-2-8/10
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 2.8A 600VAC 5AG
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
FNQ-R-2-8/10 PDF
Type Description
Series:Limitron™ FNQ-R
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):2.8A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:CC
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)