PV-15A10-T
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 1KVDC CYLINDR
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
PV-15A10-T PDF
Type Description
Series:PV
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):15A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1 kV
Response Time:-
Applications:Solar (Photovoltaic)
Features:-
Class:-
Approval Agency:CCC, CSA, UL
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50kA
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:0.406" Dia x 2.319" L (10.30mm x 58.90mm)