FWP-20A14FA
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 700VAC/800VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
FWP-20A14FA PDF
Type Description
Series:FWP
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):20A
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:800 V
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 50kA DC
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)