LPJ-350SPI
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDGE 350A 600VAC/300VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
LPJ-350SPI PDF
Type Description
Series:LOW-PEAK™ LPJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):350A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:Indicating
Class:J
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:300kA AC, 100kA DC
Package / Case:Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Size / Dimension:2.000" Dia x 3.380" L (50.80mm x 85.85mm)