DD200M315
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDGE 200A 415VAC CYLINDR
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
DD200M315 PDF
Type Description
Series:DD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):200A
Voltage Rating - AC:415 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial, Motor Protection
Features:-
Class:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:80kA
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:1.220" Dia x 1.850" L (31.00mm x 47.00mm)