NSD32M63
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDGE 63A 415VAC CYLINDR
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
NSD32M63 PDF
Type Description
Series:NSD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):63A
Voltage Rating - AC:415 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:80kA
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Alternating)
Size / Dimension:0.689" Dia x 1.362" L (17.50mm x 34.60mm)