170M5014
Description
FUSE SQUARE 800A 700VAC RECT
DataSheet
170M5014 PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):800A
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Rectangular, Blade
Size / Dimension:1.969" L x 2.402" W x 2.953" H (50.00mm x 61.00mm x 75.00mm)
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0214016.K
0214016.K
FUSE CARTRIDGE 16A 36VDC TORPEDO
C10M4
C10M4
FUSE CARTRIDGE 4A 500VAC 5AG
KTK-3
KTK-3
FUSE CARTRIDGE 3A 600VAC 5AG
170M5014
170M5014
FUSE SQUARE 800A 700VAC RECT