170M6416
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE SQUARE 1.25KA 700VAC RECT
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
170M6416 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):1.25kA
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Rectangular, Blade
Size / Dimension:2.008" L x 2.992" W x 3.622" H (51.00mm x 76.00mm x 92.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0KLK001.T
0KLK001.T
FUSE CARTRIDGE 1A 600VAC/500VDC
FUSE STRIP 40A 48VDC BOLT MOUNT
TPL-CV
TPL-CV
FUSE CRTRDGE 500A 170VDC CYLINDR
170M6416
170M6416
FUSE SQUARE 1.25KA 700VAC RECT
NK6APC12MRD
NK6APC12MRD
NETKEY CAT6A PATCH CORD, CM/LSZH
36861
KEY 10 MM HEX ZAMAK CHROME FINIS