170M5011
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE SQUARE 550A 700VAC RECT
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
170M5011 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):550A
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Rectangular, Blade
Size / Dimension:1.969" L x 2.402" W x 2.953" H (50.00mm x 61.00mm x 75.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0SLC030.T
0SLC030.T
FUSE CARTRIDGE 30A 480VAC/170VDC
170M3189
170M3189
FUSE SQUARE 63A 1.3KVAC RECT
FNQ-2-1/4
FNQ-2-1/4
FUSE CARTRIDGE 2.25A 500VAC 5AG
170M5011
170M5011
FUSE SQUARE 550A 700VAC RECT
NEMA 6-15R SCREW MOUNT
CBL FMALE RA TO WIRE 4POS 4.92'