KRP-CL-500
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDGE 500A 600VAC CYLINDR
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
KRP-CL-500 PDF
Type Description
Series:HI-CAP® KRP-CL
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):500A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:L
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:2.500" Dia x 3.750" L (63.50mm x 95.25mm)